Yazar: Hale Okçay
Yayın Tarihi: 2013-01
Yayınevi: Phoenix Yayınevi
Cilt Tipi: Paperback
Stok Kodu: 9786054657322
Sayfa Sayısı: 239
Ülke: Ankara
Dil: Türkçe
Boyut: 13.50x19.50
Açıklama:

Bu çalışmada, ilk tek tanrılı din olan Yahudilik ve bu dinin en temel aktarıcısı Kadın, tartışmanın ana temalarını oluşturuyor. Yer İzmir. İzmir çünkü Osmanlı'dan günümüze Nev'i Şahsına Münhasır bir kent olma özelliğini hiçbir zaman yitirmemiştir ve Sefarad Yahudilerinin de önemli bir merkezi olarak eşsiz bir öneme sahiptir. 500 Yıllık Komşularımız kavramı da bu konuya işaret ediyor.

20 yıl önce ilgi alanıma giren Türkiye Yahudileri ve İzmir Yahudi Cemaati üzerine araştırma yapmaya başladım. Yurtiçi ve yurtdışında birçok bilimsel toplantıda bu konuda bildiri sundum, yayınlarım oldu. Ama esas merakım Cemaat kadınları üzerine idi. Bu topluluğun belkemiğini oluşturan kadınların kim olduklarını kavrayabilmek için yaptığım alan çalışması bu kitabın konusunu oluşturuyor. Elbette İzmir'in Kadınları...

Elbette İzmir'in Yahudi Cemaati'nin kadınları... Daha nostaljik yaklaşacak olursam; beşyüz yıllık komşularımı yazmak istedim. Sosyolojik gözlüklerimi taktım, görebildiklerimi yazdım, gör(e)mediklerim de oldu tabii... diyor sosyolog Doç. Dr. Hâle Okçay.