Yazar: Sofya Kurban
Yayın Tarihi: 2012-03
Yayınevi: Phoenix Yayınevi
Cilt Tipi: Paperback
Stok Kodu: 9786055738969
Sayfa Sayısı: 112
Ülke: Ankara
Dil: Türkçe
Boyut: 13.50x19.50
Açıklama:

Sofya; Çin'in bizim Sincan diye adlandırdığımız eyaletinde sürgünlüğü yaşamış dört çocuklu bir ailenin bireyi. Otopraklarda doğmuş, adı, bilge anlamında. Derin bir duyarlılığı, yoğun bir edebiyat kültürü var. Onu ilk tanıdığımdadikkatimi çeken yanı heyecanı, coşkusu ve köklü edebiyata hâkimiyetiydi. Göç'te öyküleştirdiği yaşanmışlıklar çokiçten; canlılıkları insanı sarsıyor. Birbirlerine bağlayarak kurguladığı öykülerdeki gerçeklik ve yaşanmışlık, okuru;zaman, mekân ve koşulların değişimine bağlı olarak süreğen biçimde sarsıp duruyor.

Bunu yaparken umudun hiçkesilmediğini yumuşak anlatımıyla vurgulayıp geçiyor. Bu sırada dile getirdiği insanlık halleri çok çarpıcı. Dönüpdönüp okumak gereğini duyuruyor. Nasıl bir duyarlılıktır bu ve nasıl net, temiz, güzel ve farklı bir anlatımdır?Sofya'nın sürgün dünyası; benliğini algıladığı çağdan başlayarak, yaşadığı topraklarda eğreti ve korunmasızolduğunun bilincine vardığı zor bir yaşam atmosferi. Aile dağılmış, dışlanmış ve yoksul.

Onun bunlardan çok,yaşanan ve yaşanabilir olan sürekli korkunun farkında oluşu, yapıtını özgün kılan yanlarından biri. Sonra Göç'üanlatmaya başlar. Varılan yer: İstanbul. Göç, bir yerde sonlanmıyormuş meğerse. Göç, gidilecek yerlerevarıldığında değil, kök salınması başladığında değişecek bir yaşamın umududur.Dilerim arkası gelir. Sofya'nın olağandışı anlatımı artık özlediğimiz bir şey.-Ayla Kutlu-